Nova generacija petaša uči uz Abecedu interneta

Dvije su godine prošle otkad smo se u našoj školi prvi puta susreli s Abecedom interneta. Ondašnji su učenici petih razreda sada već sedmaši i svoju medijsku mudrost i dalje nastoje njegovati, a razvijanje odgovornosti u internetskome svijetu započeli su danas, 20.listopada 2021.godine, učiti ovogodišnji učenici petog razreda.

Izvorno je predstava zamišljena kao projekt kazališta koje obrazuje djecu osnovnoškolske dobi o opasnostima, zamkama, ali i prednostima korištenja interneta. Iako je zbog posljedica pandemije koronavirusa predstava digitalizirana, nikako nije izgubila na svojoj interaktivnosti. Glumci Ana Vilenica i Tomislav Krstanović kroz pet su videozapisa učenike na zanimljiv i drugačiji način učili o kratkoj povijesti interneta, vršnjačkom zlostavljanju, krađi identiteta, lajkovima i osobnoj vrijednosti te lažnim vijestima. Nakon svakog pojedinog sadržaja učenici su imali priliku porazgovarati o svojim internetskim iskustvima. Na samome kraju predstave upućeni su i  na besplatnu anonimnu liniju CSI-a 0800 606 606, u slučaju potrebe za stručnom pomoći.

Važno je napomenuti kako je predstava nastala u produkciji Udruge „FDM“, uz podršku Agencije za elektroničke medije i Ministarstva kulture i medija RH te Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva obrazovanja RH. Projekt je podržan i od Centra za sigurniji Internet, Centra za zlostavljanu i nestalu djecu te A1 u sklopu njihovog društveno odgovornog djelovanja.

Budući da je medijsko opismenjavanje zajednička tema nastavi informatike i hrvatskoga jezika, učenici su predstavljene sadržaje pratili uz podršku svojih nastavnica Maje Jurić-Babaja i Anite Koprivnjak. Svi su prikazani sadržaji izvrsna motivacija za nastavak promišljanja o ovoj problematici i poticaj učenicima u razvijanju odgovornosti.

objavio: Anita Koprivnjak   datum: 21. 10. 2021.

« Prosinac 2021 »