Što ću biti kad odrastem?

Danas, 22. veljače, učenici osmih razreda naše škole imali su priliku iz prve ruke doznati o životnom putu i uspjehu jednog vrhunskog sportaša. Sugovornik im je bio naš Čepinac Borna Barišić koji trenutno živi u Škotskoj i igra za Rangerse. Razgovor s Bornom tekao je preko Zoom-a i dio je eTwinning projekta 'Our Well-being' u kojemu se nekoliko škola iz Hrvatske, Srbije i Italije bavi temom sreće. Borna je jedan u nizu sugovornika koji će učenicima osmih razreda govoriti o sreći koju se gradi, na kojoj se puno radi i u kojoj se uživa na svome poslu.

Razgovor je započeo s Borninim sportskim početcima i teškim sportskim putem kojim je išao zbog ozbiljne ozljede u šesnaestoj godini života. Oporavak i pauziranje od pravih treninga trajali su više od dvije godine, a povratak je bio težak i neizvjestan. Za vrijeme te pauze Borna je živio uobičajenim adolescentskim životom bez puno stege, za što kaže da ga je dodatno udaljilo od pravog sportskog života. I tu je nekoliko puta ponovio lekciju koju je sam naučio na težak način: 'Kad padneš i bude ti teško, a svi su protiv tebe, ustani, bori se i idi dalje!' Na upit o svom nogometnom idolu Borna je rekao kako je jednog idola imao kao mali, a kad je stasao u sportu počeo je pratiti sve velikane i proučavati što je to što ih čini velikima. Kako kaže, 'Kad gledate uspješne ljude uočavajte njihove navike i posebnosti i učite od njih kako biti uspješan!' A učenje važnih stvari se ne događa samo u školi nego i dobrim dijelom izvan škole, i ono nikada ne prestaje. Među stvarima koje su se Borni pokazale najkorisnijima, jest učenje engleskog jezika, za koje tvrdi da treba biti i u školi i na sve druge dostupne načine. Napredovanje u bilo kojem području u jednom će trenutku zahtijevati vladanje engleskim jezikom – čitanje literature, slušanje tutorijala, sudjelovanje u razgovoru i/ili pisana korespondencija itd.

Zadnja tema u razgovoru bila je ona o omjeru talenta i rada. Iz Borninog iskustva, talent omogućava dobar početak u bavljenju nekom djelatnošću, no uporan i naporan rad je taj zbog kojega se netko istakne svojom kvalitetom na višim razinama. Bez puno rada i učenja te odricanja nema vrhunskog uspjeha. 'Ako radite više od ostalih, uvijek učite i date sve od sebe, nebo je granica. Zapravo, za vas tada nema granica.', kaže Borna, vrijedni i talentirani Čepinac, u razgovoru s osmašima svoje bivše škole.

A što će oni biti kad odrastu? Nadamo se da će i oni biti dobri ljudi i marljivi lovci svojih snova.

objavio: Lidija Šaravanja   datum: 22. 2. 2021.